سیستم بلیت الکترونیک ناوگان اتوبوسرانی

ساختار پرداخت حمل و نقل عمومی با پیچیدگی ها و سرعت بالا همه روزه در حال سرویسدهی به همشهریمان می باشد. هر شهر با ساختاری منحصر به فرد و مشکلات فراوان کنترل مالی سازمان، رانندگان و مسافران. سیستم کاملا بومی این شرکت تمامی این مشکلات را به فرصت تبدیل کرده است.

اطلاعات بیشتر
شروع پروژه:‌۱۳۹۰

بلیت الکترونیک ناوگان اتوبوسرانی

کمک به مدیریت شهری جهت توسعه روز افزون فناوری های روز دنیا در حوزه خدمات حمل و نقل عمومی با استفاده از کارت بلیت الکترونیک، تحت عنوان کارت شهروندی جز اولین پروژه های فعال این شرکت می باشد. از این رو این شرکت با تکیه بر دانش و تجارب فنی خود و با در نظر گرفتن نیازهای کشور راه‌حل‌های جامع در زمینه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، راه حل هایAFC و AVL و در نهایت دستیابی به زیرساخت های شهر هوشمند (Smart City)، با گردآوری مجموعه‌ای از نیرو های مجرب فنی بومی که تجربه فنی لازم را در کنار شناخت کافی از تکنولوژی روز دنیا دارند، اقدام به معرفی راه‌ کارهای جامع ذیل نموده است.

شهرستان های تحت پوشش طی یک دهه نو آوری

سابقه درخشان تولید، اجرا و بهره برداری از این سیستم

بنا به اعلام نیاز سازمان های حمل و نقل شهری به سیستم کامل مدیریت پرداخت و کنترل تردد ناوگان عمومی اتوبوس رانی و سبقه این شرکت از نظر انجام پروژه های مرتبط طی یک دهه گذشته، سیستمی با قابلیت های جدید، حتی فراتر از نیاز سازمان های حمل و نقل طراحی و تولید شده است، که هم اکنون در سازمان حمل و نقل شهری شهرکرد در حال سرویس دهی به شهروندان این شهرستان می باشد.
شهرستان های دیگر نیز که بیش از ۱۰ سال درحال استفاده از اولین سیستم مکانیزه پرداخت و کنترل اتوبوس های عمومی می باشند، به شرح ذیل است:

 • لنجان
 • ایرانشهر
 • چابهار
 • نجف آباد
 • بوکان
 • کنارک
 • آبادان
 • لواسان
 • سیرجان و بم
این سیستم برای نیاز های مختلف طراحی شده است

سرویس های مختلف به اکوسیستم حمل و نقل عمومی

سازمان اتوبوسرانی

سازمان های حمل و نقل عمومی و اتوبوسرانی به دلیل پیچیدگی ساختار کنترل در آمد رانندگان و تراکنش های مسافران، روزانه با مشکلات مالی و مدیریتی فراوانی روبرو هستند. با تجربیات چند ساله این شرکتو انتقال آن در فرآیند تولید این سیستم جدید مجهز به سیم کارت، امکان اعمال تغییر، ارتباط و کنترل تمامی اجزا سامانه به صورت آنلاین و در لحظه مقدور می باشد. به عنوان مثال تماس با راننده، تعریف با تغییر کارانه، به روز رسانی تعرفه مسافر، کنترل آنلاین تردد های مسافران، فعالیت های زمانی و مکانی رانندگان و کنترل تراکنش های مالی هر مسافر،‌ راننده و اتوبوس قسمتی از امکانات جدید این سامانه می باشد.

ناوگان اتوبوسرانی

کنترل و نظارت بر ناوگان یکی دیگر از قابلیت های اصلی این سیستم می باشد. قابلیت رصد سرعت، مسافت پیموده شده، رانندگان در حال سرویس، موقعیت مکانی و ... یک یا گروهی از ناوگان اتوبوسرانی در بازه زمانی یا مکانی درخواستی مدیریت سازمان، بخش دیگری از امکانات این سیستم می باشد. در ضمن تماس با رانندگان از طریق کنسول راننده و ارسال پیامک به موبایل راننده نیز از طریق پنل گزارشگیری به راننده نیز در سیستم جدید این شرکت امکان پذیر می باشد.


پنل گزارشگیری

در پنل گزارشگیری آمار و اطلاعات اختصاصی از کارانه و زمان فعالیت رانندگان،‌ مسافران،‌ ناوگان اتوبوس ها، تراکنش ها، تردد ها بر اساس بازه زمانی خاص و نقشه جغرافیایی همیشه آنلاین در اختیار سازمان قرار می گیرد. لازم به ذکر است تمامی داده های موجود در این پنل در سرورهای ابری همیشه آنلاین این مجموعه می باشد و حفظ و مصونیت آنها به عهده این شرکت در تمامی مراحل سرویسدهی به سازمان خواهد بود و تمامی داده ها در هر زمان آماده ذخیره سازی در بستر فضای فیزیکی سازمان می باشند.

رانندگان

رانندگان رکن حساس که مسئولیت سرویس دهی دقیق زمانی و مالی از سمت سازمان اتوبوسرانی برای مسافرین می باشند. به دلیل حساسیت بالا و ایجاد نظم و مصونیت برای محاسبه کارانه هر راننده، دستگاه BC-97 یا کنسول راننده طراحی و تولیدی این شرکت به وسیله کارت مخصوص راننده سیستم پرداخت داخل اتوبوس را به صورت آنلاین و لحظه از طریق سیم کارت داخل کنسول فعال می نماید و در این بازه زمانی تمامی اطلاعات تردد مسافران، تراکنش های کارت شهروندی، کارانه رانندگان، مکان های توقف و تردد و خلاصه کارکرد روزانه به صورت پیامک به سازمان و خلاصه کارانه به صورت سیستم پیامکی به راننده ارسال می شود.

مسافران

سرویس دهی دقیق و رضایت بخش برای مسافران در حال سفر و خارج از اتوبوس هدف سازمان اتوبوس رانی می باشند. با هندهلدهای جدید این شرکت، امکان صدور و شارژ کارت شهروندی از طریق کارتخوان بانکی با اپلیکیشن پرداخت عضو شتاب نصب شده بر بستر آن ها، امکان استفاده از این کارت ها را در داخل اتوبوس برای تردد مقدور می نماید. سازمان نیز امکان کنترل تک تک مسافران از شناسه کارت یکتای آن ها به وسیله نقشه، بازه زمانی، کد کارت شهروندی برای اضافه یا کم نمودن باجه های بلیت فروشی یا ناوگان، را دارا می باشد.

واحد مالی سازمان اتوبوسرانی

تنها با تماس کارت رانندگان به کنسول راننده در اتوبوس، سیستم پرداخت ناوگان در داخل اتوبوس فعال شده و این سامانه تمامی Log ها را به صورت اطلاعات مالی یا ترددی به تفکیک مسافر، اتوبوس و راننده به واحد مالی ارسال می نماید. واحد مالی نیز طبق قرارداد با رانندگان بخش ملکی و خصوصی کارانه هر راننده را از پنل مدیریت مالی استخراج می نماید. طی این روش تمامی کارکرد رانندکان همرا ه با در آمد سازمان به صورت لحظه ای در پنل گزارشگیری قابل رویت و بدون هیچ تناقضی قابل استفاده برای بخش مالی می باشد.

از دید فنی و مهندسی

دو بخش اصلی سیستم بلیت الکترونیک ناوگان اتوبوسرانی

راهکارهای نرم افزاری

تمامی اطلاعات و داده های جمع آوری شده از سخت افزارهای این سیستم به وسیله سیستم سیم کارتی به وسیله اینترنت LTE به صورت مستقیم بر روی ابر یا سرورهای مجازی این شرکت ثبت شده و برای روعیت و یا دانلود سازمان از طریق پنل اختصاصی با امنیت بالا از طریق Web-Service های این شرکت در دسترس می باشند. تنظیمات و مدیریت بخش های مختلف ناوگان از همین کانال به صورت از راه دور مقدور می باشد. در کنار این سیستم نرم افزاری، تمام تراکنش های بانکی نیز به صورت مجزا در پنل قابل رویت و پیگیری از هر اپراتور می باشد.

راهکارهای سخت افزاری

سخت افزاری سیستم مدیریت تردد و پرداخت ناوگان اتوبوسرانی این شرکت به بخش های داخل اتوبوس و خارج از اتوبوس دسته بندی می شود که به صورت کامل در این بخش ارائه می گردد. در داخل اتوبوس دو اینترفیس فیزیکی طراحی شده که کنسول راننده و مسافر نام گزاری می شود. در خارج از اتوبوس هند هلدهای صدور و شارژ‌ بلیط الکترونیک در گیشه های پرداخت داخل ترمینال ها یا ایستگاه ها در کنار سرورهای مجازی برای ثبت و کنترل داده ها استفاده خواهند شد.

چیدمان سخت افزارهای نصب شده در اتوبوس

همان طور که در تصویر مشخص می باشد تمامی کنسول های تولید این شرکت به صورت کاملا ضد سرقت به میله ها متصل می شوند. بنا به تعداد در ب های ورودی اتوبوس تعداد کنسول PC-97 متغییر می باشد ولی کنسول BC-97 فقط یک عدد برای هر اتوبوس می باشد که سیم کشی ها کنسول(ها) PC-97 در داخل میله همگی به BC-97 متصل می شوند.
برق این سیستم نیز از باطری اتوبوس تامین می شود و با سیم به کنسول ها از داخل اتوبوس و میله ها متصل می شود. تمامی اطلاعات از کنسول BC-97 به سرورهای اصلی به صورت بی سیم و از طریق ساختار مخابراتی ارتباط برقرار می کنند. در ذیل اطلاعات کامل این سخت افزارها به صورت کامل همرا با کاتالوگ های فنی پیوست و شرح داده شده است.

سخت افزارهای متصل به اتوبوس

کنسول راننده اتوبوس BC-97

سیستم مدیریت و کنترل لحظه ای فعالیت های اپراتور اتوبوس عمومی

نظم و سرعت در پرداخت و شارژ کارت شهروندی و صرفه جویی در وقت، اولویت اول سیستم پرداخت شرکت داده پردازی پارا سامانه پارس می باشد. در همین راستا، به وسیله هندهلد PH-97 و پیاده سازی تمامی سناریوهای سازمان، این پایانه دستی قادر به پرداخت شتابی و شارژ کارت شهروندی، در دو حالت آنلاین و آفلاین می باشد.

کنسول مسافر اتوبوس PC-۹۸

کنترل تردد و مجوز ورود دقیق مسافران دارای بلیط الکترونیک

کنسول مسافر PC-98 در کنار کنسول راننده BC-97، از طریق کارتخوان های مرتبط با کارت شهروندی، تردد مسافران را رصد می نماید. با استفاده از کانال های 3G و 4G، اطلاعات تردد مسافران با اتوبوس مربوطه در مدت فعالیت راننده از کنسول مسافر PC-98 به وسیله ارتباط سخت افزاری با کنسول راننده BC-97 به صورت خودکار، مستقیم و لحظه ای در پنل گزارشگیری قابل مشاهده می باشد.

سخت افزارهای بانکی و سرورهای مجازی

هندهلد پرداخت PH-97

پرداخت سریع نقدی و شتابی، منطبق بر سناریوهای سازمان

نظم و سرعت در پرداخت و شارژ کارت شهروندی و صرفه جویی در وقت، اولویت اول سیستم پرداخت شرکت داده پردازی پارا سامانه پارس می باشد. در همین راستا، به وسیله هندهلد PH-97 و پیاده سازی تمامی سناریوهای سازمان، این پایانه دستی قادر به پرداخت شتابی و شارژ کارت شهروندی، در دو حالت آنلاین و آفلاین می باشد.

سرورهای مجازی پارا

مصونیت اطلاعات شما، وظیفه ماست

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده است

فرم روبرو را پر کنید

فرم درخواست سیستم اتوسوبرانی

 • ۰۲۱-۲۲۱۷۴۹۶۰
 • info@paradp.com
 • در صورت وجود داخلی، ذکر شود